×
خانه » مقالات وب سایت » استارتاپ یونیکورن چیست؟ | آیا در ایران استارتاپ یونیکورن داریم؟

استارتاپ یونیکورن چیست؟ | آیا در ایران استارتاپ یونیکورن داریم؟

اصطلاح یونیکورن اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط آیلین لی استفاده شد و به شرکت‌هایی که بعد از سال ۲۰۰۳ ایجادشده‌اند و ارزش فعلی آن‌ها بیش از یک میلیارد دلار است، گفته می‌شود. در معنی لغوی واژه یونیکورن به معنای اسب تک‌شاخ است. تک‌شاخ‌ها موجودات افسانه‌ای هستند که یک‌شاخ در سرشان دارند. استارتاپ‌هایی که خیلی […]

اصطلاح یونیکورن اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط آیلین لی استفاده شد و به شرکت‌هایی که بعد از سال ۲۰۰۳ ایجادشده‌اند و ارزش فعلی آن‌ها بیش از یک میلیارد دلار است، گفته می‌شود. در معنی لغوی واژه یونیکورن به معنای اسب تک‌شاخ است. تک‌شاخ‌ها موجودات افسانه‌ای هستند که یک‌شاخ در سرشان دارند. استارتاپ‌هایی که خیلی زود به ارزش بالای ۱ میلیارد دلاررسیده‌اند و مانند اسب تک‌شاخ به یک افسانه تبدیل شده‌اند

آیلین لی برای اولین بار در مقاله‌ی خود “به باشگاه یونیکورن خوش‌آمدید: آشنایی با استارتاپ‌های یک میلیارد دلاری” درباره یونیکورن در جهان سرمایه‌داری نوشت. در این مقاله، او در مورد استارتاپ‌هایی که از سال ۲۰۰۰ به بعد ایجادشده‌اند نوشت و برآورد کرد که تنها ۰٫۰۷ درصد از آن‌ها تاکنون به ارزش ۱ میلیارد دلار رسیده‌اند. وی خاطرنشان کرد که استارتاپ‌هایی که موفق به رسیدن به ارزش ۱ میلیارد دلار شدند، بسیار نادر هستند و پیدا کردن آن‌ها مانند پیدا کردن یک اسب تک‌شاخ اسطوره‌ای است.

البته به‌جز اصطلاح یونیکورن، اصطلاحات دیگری هم برای توصیف اندازه‌ی یک شرکت استارتاپی به کار می‌رود، به شرکت‌هایی که ارزش آن‌ها بالای ۱۰ میلیارد دلار است دکاکورن (decacorn) و به شرکت‌هایی که بالای ۱۰۰ میلیون دلار ارزش‌دارند هکتوکورن (hectocorn) گفته می‌شود. Uber، Dropbox، SpaceX، WeWork و … برخی از Decacorns مشهور هستند.

چه تعداد استارتاپ یونیکورن در جهان وجود دارد؟

TechCrunch می‌گوید که تا مارس ۲۰۱۸، ۲۷۹ شرکت یونیکورن وجود داشت. بزرگ‌ترین یونیکورن‌ها در سال ۲۰۱۸ عبارت‌اند از Uber، Airbnb، Palantir، Pinterest و Xiaomi. در ماه مارس ۲۰۱۸ هم اعلام شد که ارزش Dropbox به بیش از ۱۰ میلیارد دلار رسیده است و این یعنی تازه‌ترین دکاکورن در حال حاضر Dropbox است.

یونیکورن‌ها دیگر کمیاب نیستند

تعداد شرکت‌های یونیکورن در جهان به‌سرعت در حال افزایش است. زمانی که آیلین لی اولین بار این اصطلاح را در سال ۲۰۱۳ معرفی کرد، تنها ۳۹ شرکت یونیکورن وجود داشت، اما اکنون تعداد آن‌ها بیش از پنج برابر شده است. رشد استارتاپ‌های یونیکورن از سال ۲۰۱۲ تا سال ۲۰۱۵ دو برابر قبل بوده و این یعنی در آینده شاهد یونیکورن‌های بیشتری هستیم.

مدیر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *